זהות משמעות ואהבת הזולת
מערך 3 – מפגש בחוץ – מתקשרים זה בזה באהבה

מטרה מרכזית:

🎯 מטרות השיעור: אנחנו רוצים כל הזמן להגדיל את החיבור והאהבה בינינו, זו מטרת המפגש, ובכלל מטרת החיים. אז היום נחזק את הקשרים בקבוצה על ידי משחקים וכיף! בואו נשים לב איך החברים סביבנו דואגים לחיבור, עובדים בשיתוף פעולה, ובסוף המפגש נשתף בדוגמאות שראינו.

אביזרים והכנות:

🧰 ציוד נדרש • חישוקים • נודלים לפי גודל הקבוצה • מקלות מטאטא • קורה שאפשר לעמוד עליה

מהלך השיעור 📚

🟢 פתיחה

הפתיח:
המפגש שלנו נקרא "מתקשרים זה בזה באהבה".
הציטוט הזה לקוח מספר הזוהר.
ספר הזוהר נכתב על ידי עשרה מקובלים שבראשם רבי שמעון בר יוחאי, שהתחברו ביניהם וגילו את חוק האהבה.
גם אנחנו רוצים כל הזמן להגדיל את החיבור והאהבה בינינו, זו מטרת המפגש, ובכלל מטרת החיים.
אז היום נחזק את הקשרים בקבוצה על ידי משחקים וכיף!

בואו נשים לב איך החברים סביבנו דואגים לחיבור, עובדים בשיתוף פעולה, ובסוף המפגש נשתף בדוגמאות שראינו.


🟡 גוף הפעילות

הצעות למשחקים לבחירת המדריכים – נא לבקש ציוד בהתאם לפעילויות הנבחרות:

• 1) ריצה משותפת:
ילד מחזיק חישוק, רץ עד נקודה מוגדרת (קונוס, עץ, סלע) וחוזר לקבוצה.
חבר שני נותן לו יד ושניהם רצים עד לנקודה וחוזרים לקבוצה.
ילד שלישי נכנס לחישוק מחזיק את היד של הילד השני ורצים יחד עד לנקודה וחזרה, וכן הלאה עד שכל הקבוצה רצה יחד בלי לעזוב ידיים. סרטון

ציוד: חישוקים

• 2) יחד גב אל גב:
זוג (אפשר שלישייה אחת) גב אל גב עם ידיים שלובות צריך להגיע לקו הסיום ולחזור לקו ההתחלה.
בקו ההתחלה שני זוגות הופכים לרביעייה גב אל גב עם ידיים שלובות. סרטון

• 3) מסלול נודלים ( מכונים גם "בננות" מצופים מאורכים בצורת גלילים המשמשים בד"כ ללימודי שחיה):
הילדים יוצרים מסלול מזוגות של נודלים ומעבירים מהסוף להתחלה שני נודלים עד נקודת הסיום,
וילד חוצה את המסלול תוך דריכה על הנודלים בלבד כשחבר עוזר ונותן לו יד.
אחר כך אותו דבר כשזוג עובר יחד יד ביד. אפשר לנסות גם בשלשה. סרטון

ציוד: נודלים לפי גודל הקבוצה


מתאימים יותר לבוגרים:

• 1) קורת עץ ארוכה (במקום ספסל שבסרטון).
כל הקבוצה ביחד מחזיקה ומעבירה מעל הראש לצד השני שלהם, קופצים מעליה ושוב מעבירים,
ככה עד לקו הסיום. סרטון – אנחנו יכולים לארגן קורות של כ-2 מטר, עדכנו מי מעוניין בפעילות

• 2) כל חצי קבוצה מחזיקה נודל/מקל מטאטא ומסתובבת סביב עץ כמו מחוג, רצים יחד ומחליפים עצים.
אם יש 3 עצים סמוכים אז מתחילים כל חצי קבוצה משני העצים הכי רחוקים ובעץ האמצעי רצים יחד סביבו וממשיכים לעץ הבא. סרטון

ציוד: מקלות מטאטא

• 3) לעבור את הקורה – הקבוצה/חצי קבוצה עומדת על קורה, וילד אחד עובר על הקורה עם הפנים אליהם באמצעות עזרה מהעומדים עליה. סרטון

ציוד: קורה שאפשר לעמוד עליה


כיף לכולם!

• תופסת עכברים –
בתחילת המשחק נבחר תופס/ים ביחס של תופס לכ-6 נתפסים.
מי שנתפס עומד במקום בפישוק ומרים ידיים (כדי שידעו שהוא פסול).
כדי שהנתפס ישתחרר ויחזור לשחק, משתתף אחר צריך לעבור בין רגליו וכך הוא מחזיר אותו למשחק.
הדגש במשחק הוא על מי המשתתף שהציל /שחרר הכי הרבה חברים!

• תופסת חיבוקים –
אי אפשר לתפוס את מי שמחבק חבר.
מותר לחבק עד 10 שניות ולחזור לרוץ.


נבדוק אם יש חבל באורך מתאים במרכז

חבל אש –
אם יש 2 מדריכים, כל מדריך אוחז בצד אחר של החבל.
אם יש מדריך אחד, קושרים את החבל לעץ או עמוד והמדריך מחזיק בצד השני של החבל.

מעמידים את הילדים בתור אחד אחרי השני כאשר המטרה של כל ילד וילדה היא לעבור את החבל מבלי לגעת בחבל בכלל –
לכן המשחק נקרא חבל אש, מי שנוגע בחבל "נשרף".

את החבל אנחנו מזיזים על פי רמת קושי עולה וכמובן על פי יכולת וגיל הילדים:
מצד לצד כמו נחל מתפתל,
בשלב יותר מתקדם נזיז את החבל למטה ולמעלה,
ולבסוף אפשר לסובב את החבל ממש כמו בקפיצה בחבל ולהגביר קצב על פי הרמה.

כאשר הילדים מצליחים להתמודד באופן אישי עם האתגר, נחלק אותם לזוגות, שלישיות, רביעיות וכו' על פי יכולתם עד כל הקבוצה.
לגדולים ניתן להוסיף שכל מי שעובר את החבל צריך להוסיף כמה קפיצות בחבל. סרטון


🔴 סיכום

נסיים בפיצות ורפלקציה על החוויה שהייתה לילדים.
וגם דוגמאות לחיבור, שיתוף של חבר, שיתוף פעולה קבוצתי, ויתור…
אפשר לסיים בציטוט

אפשרויות לציטוטים קצרים:

כל עבודתנו, לגלות אהבתנו בקרבנו, בכל יום ויום ממש
(בעל הסולם. אגרת ב')

העיקר הוא התחברות ואהבה וחיבה באמת בין החברים
("מאור ושמש". פרשת דברים)

אם תהיה אוהב לרעך כמוך, אז אני ה' בתוככם ואוהב אני את שניכם
("החפץ חיים")

כשמתחילים להרגיש את אהבת חברו, תכף מתעוררת בו שמחה ותענוג
(הרב"ש. אגרת מ')