זהות משמעות ואהבת הזולת
השמחה שבחיבור

מטרה מרכזית:

🎯מטרות השיעור : • היום יהיה לנו מפגש שמח מאוד עם ניסוי שמגלה כוח נסתר, משחק קבוצתי כיפי ופעילויות שיקרבו ויחברו את הלבבות שלנו.
⏱️משך זמן ניסוי מדעי – מלח רוקד (15 דקות) הכנת מד שמחה ושיתופים (15-20 דקות) ניסוי חברתי – משחק חיבור (10-15 דקות) כיבוד וסיכום (7 דקות)

אביזרים והכנות:

🧰 ציוד נדרש • טוש מחיק • רמקול בלוטוס מחובר לפלאפון של המדריך • קערה בהתאם לגודל הרמקול • נייר כסף • מלח • דף רגשות לכל זוג • שקית אטומה עם זוגות סוכריות צבעוניות • מקלות ארטיק • מדבקות סמיילי בגודל שנכנס במקלות • טושים • מזרונים קטנים לחצי קבוצה • שני כדורי ספוג • אם אין מספיק – ציפיות לכריות לחצי קבוצה

מהלך השיעור 📚

🟢 פתיחה

פתיח:
מי שני המתנדבים שרוצים להציג בפנטומימה לכולם את נושא המפגש?
(להראות להם כתוב או לגלות באוזן).

המשימה שלכם היא להציג על ידי משהו משותף ששניכם עושים,
לא שכל אחד מהם יעשה משהו אלא יחד,
והחברים ינחשו מה אתם מראים.

אחרי שגילו לכתוב על הלוח: השמחה שבחיבור.

היום יהיה לנו מפגש שמח מאוד עם ניסוי שמגלה כוח נסתר,
משחק קבוצתי כיפי ופעילויות שיקרבו ויחברו את הלבבות שלנו.


🟡 גוף הפעילות

ניסוי מדעי – מלח רוקד (15 דקות):

כולנו לפעמים שמחים ולפעמים לא, נכון?
מאיפה מגיעה הרגשת השמחה?
אפשר לראות שמחה?
(לתת לילדים לענות).

בהחלט אפשר לראות שמישהו שמח,
אבל את השמחה בעצמה אי אפשר לראות,
אי אפשר לגעת בה,
אבל אנחנו מרגישים אותה.

היום נגלה בעזרת ניסוי מדעי כוחות בלתי נראים,
ונלמד איך אנחנו מגלים אותם למרות שלא רואים אותם.

לניסוי שלנו קוראים "מלח רוקד".

יש לי רמקול שמחובר לפלאפון שלי.
נניח את הרמקול בתוך קערה ונכסה את הקערה והרמקול בנייר כסף.
שימו לב שהרמקול לא נוגע בפנים בנייר כסף,
הוא נמצא מתחתיו.

עכשיו נשים קצת מלח על הנייר כסף,
נפעיל מוזיקה ונראה מה קורה למלח
(המלח זז לפי המוזיקה).

אפשר להזמין את הילדים לרקוד גם הם עם המלח לפי הקצב.

איך זה עובד?

הקולות שאנחנו שומעים הם תנועות של האוויר שלא רואים בעין.
כשאנחנו מדברים, שרים או מפעילים מוזיקה,
האוויר סביבנו רועד וזז קדימה ואחורה במהירות.
זה נקרא "גל קול".

למרות שנייר הכסף לא נגע ברמקול,
המוזיקה שהשמענו הזיזה את האוויר,
גלי הקול גרמו לנייר הכסף לרעוד,
וכשהוא רועד — גם המלח שעליו קופץ ורוקד!"

ככה בדיוק גם אנשים חירשים יכולים ליהנות ממוזיקה ולרקוד.
הם לא שומעים את הצליל באוזניים,
אבל הם מרגישים את הרטט דרך הגוף.

כמו גלי קול, יש הרבה כוחות שקיימים סביבנו
שרק בעזרת אמצעי כלשהו אפשר לגלות אותם.

יש לכם אולי דוגמאות?
(מגנט, חשמל, כוח המשיכה, תנועה באוויר/רוח.
כוח ציפה שדוחף דברים כלפי מעלה במים וכן הלאה)

מקובלים מספרים לנו שיש סביבנו כוח של שמחה ואהבה,
ממש כמו אוקיינוס של טוב שאנחנו לא רואים.

מהו לדעתכם המכשיר, האמצעי שבעזרתו אפשר להרגיש שמחה,
לגלות את הכוח הטוב הזה?
החיבור בינינו.

בוא נשמע איך המורה שלנו, הרב לייטמן, מסביר את זה:
קליפ רב: שמחה מורגשת בחיבור בינינו ביוטיוב או מתוך קבלה מדיה

סיכום הקליפ:
מה שמענו בקליפ?
מה הבנו?
(לוודא שהמסר ברור לכולם)

זה אומר שאם עכשיו נגדיל את החיבור בינינו, אפילו בקצת,
זה יגרום לכולנו להיות שמחים יותר.

בואו נעשה ניסוי על עצמנו.


הכנת מד שמחה ושיתופים (15-20 דקות):

קודם כול אנחנו רוצים לשמוע קצת איך כל חבר מרגיש היום,
אם היה לו יום טוב, שמח, יום פחות טוב,
אולי קרה לו משהו.

חלוקה לזוגות אקראיים בעזרת שקית אטומה עם סוכריות צבעוניות.

קודם שיניחו זוגות כסאות זה מול זה בחלל החדר
ויחזרו לעמוד במעגל.

המדריך עובר עם השקית וכל אחד בלי להציץ שולף סוכריה אחת,
מוצא למי יש סוכריה בצבע שלו
והזוג מתיישב באחד מזוגות הכסאות.

כל זוג מתיישב, מקבל דף רגשות כדי לעזור להם להתבטא.

ההנחיה:
תסתכלו בדף שקיבלתם
ותחשבו כל אחד לעצמו מה הכי קרוב להרגשה שלי היום.

כשתהיו מוכנים,
כל אחד לפי תור מספר למי שמולו,
איך אני מרגיש היום, ולמה?

אולי אני מרגיש כמה דברים יחד.
אפשר לשתף במשהו שקרה לי היום או לאחרונה
שהשפיע על ההרגשה שלי.

המדריך מדגים ומספר משהו על עצמו.

איך אתה מרגיש היום

שלב 2:

עכשיו אחרי ששמענו אחד את השני,
כל אחד יכין מד שמחה לחבר ממקל ארטיק,
ירשום מאחור את שם החבר
וידביק עליו סמיילים לפי איך שהוא מרגיש את החבר מתוך השיחה.

אם אני מרגיש שיובל ממש שמח היום,
אני אדביק הרבה סמיילים.

אם יוסי סיפר לי שלא הצליח לו במבחן והוא התאכזב מהציון,
אולי אני אדביק פחות.

אחרי שהכנו,
נבדוק עם החבר אם מה שעשינו מבטא נכון את ההרגשה שלו
או נתקן במידת הצורך.


ניסוי חברתי – משחק חיבור (10-15 דקות):

עכשיו נעשה ניסוי ונראה איך החיבור בינינו משפיע על השמחה.

נשחק עכשיו במשחק
אבל כדי שהניסוי יצליח,
אנחנו צריכים ממש לחשוב במשך כל המשחק
כמה אנחנו רוצים להתחבר ולשמח את כל החברים.

משחק חיבור:

הרוב לא האופציה למשחק קצר – משחק התנועות למטה באדום

העברת כדור על מזרונים מתחילת החדר עד סופו.

עומדים בטור של זוגות,
כל זוג מחזיק מזרון קטן.

המדריך שם לזוג הראשון את הכדור
והם צריכים להעביר אותו לזוג שאחריהם
ולרוץ לתחילת הטור,

וכך הזוגות מתקדמים ומעבירים את הכדור.

אם רוצים להאריך,
אפשר להחזיר באותו אופן לתחילת החדר
או לעבור לשלבים הבאים.

שלב 2: אותו דבר עם שני כדורים.

שלב 3: עם כדור אחד,
אבל עומדים עם קצת רווח בין זוג לזוג
וקצת מקפיצים את הכדור במקום להגליש אותו ממזרון למזרון,
כמו מסירות.

  • אפשר להמציא באמצע עוד שלבים
    כמו לעבוד עם כדור אחד
    אבל כולם מחזיקים את המזרונים בגובה מעל הראשים

משחק התנועות – הכנה למשחק:

מציגים לילדים 3 תנועות,
נגיד כיפוף לרצפה, ידיים למעלה ומחיאת כף.
כולם מבצעים יחד.

מהלך המשחק:

מתחלקים לזוגות.

כל זוג עומד אחד מול השני,
קופצים יחד 3 קפיצות
ואז עושים את אחת התנועות.

מנסים לעשות בזוג את אותה התנועה
(כמו "אבן נייר ומספריים").

כדי לערבב,
אפשר כל 3 ניסיונות להחליף בן זוג.

אם ריאלי (תלוי בכמות המשתתפים).

האתגר יכול להיות שכל הזוגות יצליחו יחד.

בשביל זה הם צריכים להיות בתיאום,
כלומר המדריך צריך לספור את הקפיצות בקול רם
כדי שיקפצו בו זמנית.


🔴 סיכום

חזרה למעגל –
לי כבר יש מצב רוח הרבה יותר טוב!

מי מרגיש עכשיו יותר שמח ממקודם, אפילו קצת?
ומי הרבה?

כיבוד וסיכום (7 דקות):

עוד דבר משמח זה לאכול יחד!

חלוקת כיבוד וסבב – אפשרויות:

מה הרגשתי במפגש,
איזו פעילות לדעתכם הוסיפה לחיבור בקבוצה?

איך הרגשתם שהחיבור בינינו משפיע על מצב הרוח?

מה אני יכול להוסיף כדי לשמח עוד יותר את החברים?


🔹 טיפים למורה 💡

• המדריך מדגים ומספר משהו על עצמו


🔹 דגשים חשובים ⚠️

• לוודא שהמסר ברור לכולם
• אנחנו צריכים ממש לחשוב במשך כל המשחק כמה אנחנו רוצים להתחבר ולשמח את כל החברים