זהות משמעות ואהבת הזולת
סבלנות והתמדה

מטרה מרכזית:

🎯 מטרות השיעור ראינו שכל אחד רוצה להיות טוב בכל מיני דברים, אבל לא תמיד זה הולך בקלות. היום נגלה מה יעזור לנו להצליח גם כשקשה.
⏱️ משך זמן 🔹פעילות פתיחה (10 דקות) 🔹הצגה – קריינות של המדריך והמחזה (10 דקות) 🔹דיון (5 דקות) 🔹כוח החברה (10-15 דקות, אפשר פה כיבוד)

אביזרים והכנות:

🧰 ציוד נדרש 🔹 כדור 🔹3 בריסטולים עם ציור של דלת, כתום ירוק ואדום 🔹 4 חישוקים והדפסות 🔹 כוסות ח"פ 🔹 טושים סגורים 🔹 מקלות מטאטא כמספר הילדים בקבוצה, קונוסים, כדורי ספוג, כדורי ג'ימבורי 🔹 מקלות מטאטא כמספר ילדי הקבוצה, כדור ספוג/ג'ימבורי 🔹 כדור

מהלך השיעור 📚

🟢 פתיחה

פעילות פתיחה (10 דקות): נתחיל בפעילות קצרה. אין תשובות נכונות או לא נכונות, כל אחד לפי מה שהוא מרגיש.

צעירים (א-ב) – סבב 1:
אני מוסר כדור ומי שהכדור אצלו משלים את המשפט:
"אני רוצה להיות טוב ב-…"

דוגמאות:
בלימודים/בבי"ס, כדורגל, ריקוד, קלפים, אופניים, קריאה/לקרוא טוב…

לא חייבים לענות.
מי שמתקשה, שימסור הלאה ויחשוב לקראת הפעם הבאה שהכדור יגיע אליו.

סבב 2:
עכשיו נחלק את החדר לשניים: הצד הזה הוא "קל לי", והצד השני הוא "קשה".
אני אגיד כל מיני דברים וכל אחד ילך לצד שמתאים לו, לדוגמה…

המדריך מדגים משהו על עצמו.
כדאי להשתמש במה שהילדים אמרו ולהוסיף דברים חברתיים, תראו דוגמאות בפעילות לשכבות הביניים.
לא להאריך, 6-8 היגדים יספיקו.

ציוד: כדור


שכבות ביניים (ג-ד/ה) – 3 "דלתות" צבעוניות מפוזרות בחדר.

יש לפניכם 3 דלתות.
אני אקריא לכם רשימה של דברים ואתם הולכים/רצים לדלת המתאימה.
שימו לב!

הדלת הירוקה – קל לי
הדלת הכתומה – לא קל לי, אבל אני מנסה (או הייתי רוצה לנסות)
הדלת האדומה – זה נראה לי ממש קשה

לדוגמה, "לקום בזמן בבוקר".
אם זה קל לי – אני הולך לדלת הירוקה.
אם לא קל לי אבל אני מנסה, מתאמץ – אני הולך לדלת הכתומה.
אם זה קשה לי – לדלת האדומה.

לא צריכים להיצמד למה שבליינאפ, אבל שימו לב להדרגתיות ולנושאים החברתיים השזורים.

אם תוך כדי ילד אומר שמשהו לא מעניין אותו בכלל, שלא יעמוד באף תחנה.
לא להגיד מראש כדי לא לעודד חוסר השתתפות.

בנים (לא חייבים הכול):
לנצח בקלפים, להבקיע גול, ללכת לישון בזמן, להקשיב בכיתה, לשרוך שרוכים, להיות חבר של כולם, לעזור בבית, לבקש סליחה ממישהו, לקרוא ספרים, להיות רגוע במבחן, לדבר מול כולם, לא להתעצבן כשאני מפסיד, לצאת מהבית בזמן, לדבר רק דברים טובים על חברים.

בנות (לא חייבים הכול):
לרקוד, לצייר, להקשיב בכיתה, לקרוא ספרים, לא להתעצבן כשאני מפסידה, לכתוב בכתב יד יפה, להיות חברה של כולן, ללכת לישון בזמן, לעזור בבית, לדבר מול כולן, לבקש סליחה ממישהו, לצאת מהבית בזמן, לדבר רק דברים טובים על חברות.

לסיום:
תדעו לכם שמי שהיה הרבה בכתום, זה אומר שהוא בדרך הנכונה להצליח.

ציוד: 3 בריסטולים עם ציור של דלת, כתום ירוק ואדום.


בוגרים – תחנות (להגדיר להם זמן לפעילות):

יש בחדר 4 תחנות של חישוקים ב-4 פינות של החדר.
בכל חישוק יש שאלה.

כל אחד מקבל דף ועיפרון, מסתובב בין התחנות וכותב לעצמו תשובות על השאלות.
זה רק לעצמכם.

"משהו שהייתי רוצה להיות טוב/ה בו"
"משהו שקשה לי לעשות אבל אני מנסה"
“משהו שאני לא בטוח/ה שאצליח בו”
“משהו שהתאמצתי וכבר הצלחתי בו פעם”

ציוד: 4 חישוקים והדפסות


סיכום כל הפעילויות:

ראינו שכל אחד רוצה להיות טוב בכל מיני דברים, אבל לא תמיד זה הולך בקלות.
היום נגלה מה יעזור לנו להצליח גם כשקשה.


🟡 גוף הפעילות

הצגה – קריינות של המדריך והמחזה (10 דקות):

נתחיל במשל שמספר על מלך גדול.
תקשיבו טוב כי תוך כדי ההקראה שלי אתם תציגו בעצמכם את הסיפור.

המדריך מקריא בתיאטרליות:
מלך אחד רצה לבחור לעצמו את כל אוהביו הנאמנים לו ביותר במדינה, ולהכניס אותם לעבוד בתוך היכל המלך (בתוך הארמון שלו).
מה הוא עשה? פרסם צו במדינה והזמין את כל מי שרוצה לבוא אליו.

(מי רוצה להיות הכרוז שמכריז על הצו? להזמין ילד ולתת לו את הצו שיפתח ויראה לכולם.
לצעירים המדריך מקריא.
ילד גדול יכול להגיד משהו מעצמו או להקריא:
"הקשיבו הקשיבו כל האנשים במדינה! כל מי שרוצה, מוזמן לבוא לעבוד בהיכל המלך ולהיות קרוב למלך הגדול!".
מי רוצה להיות בין האנשים שיגיעו להיכל המלך? המדריך מזמין משתתפים.
גדולים יכולים להגיד: "אני רוצה!", "גם אני"…)

אבל המלך העמיד הרבה שומרים בדרכים המובילות להיכל, וציווה על השומרים להטעות ולבלבל את כל המתקרבים להיכל, ולהרחיק אותם מהדרך המובילה אליו.

(מי רוצה להיות בין השומרים? בנות – מי רוצה להיות בין השומרות?)

וכמובן שכל בני המדינה התחילו לרוץ להיכל המלך.
והרבה אנשים התגברו על השומרים, עד שהצליחו להתקרב אל פתח ההיכל, אבל שומרי הפתח היו חרוצים מאוד, ומי שהתקרב אל הפתח, השומרים בלבלו והרחיקו אותו עד שחזר לביתו.

(שיחכו לסיום הקריינות ולהנחיית המדריך כדי שלא יהיה מצב בעיקר אצל הבנים של דחיפות וכו'.
המדריך מנחה: כולם באים לשומרים.
פונה לשומרים: "שומרים, איך תבלבלו אותם?", להציע לילדים משפטים כמו
"עזוב, זה לא בשבילך",
"זה קשה, לא כדאי לך",
"בשביל מה לך להתאמץ כל כך?"
וכן הלאה, או שיפנה לצעירים שיצביעו לכיוון הלא נכון וישלחו את האנשים לשם.
אפשר שאלת ביניים לכולם: מי היה מוותר עכשיו? שירים יד. מי היה ממשיך? שירים יד)

וכך אנשים ניסו וויתרו, ושוב התחזקו וחזרו, כמה ימים ואפילו שנים, עד שהתעייפו והפסיקו לנסות

(לבקש מהילדים לחזור למקומות, חוץ מ-2-3 ילדים שצריכים להתעקש שהם מוכנים לעשות הכול כדי להיכנס להיכל המלך, ואז השומרים נותנים להם לעבור).

ורק הגיבורים מהם, שמידת הסבלנות עמדה להם, הם ניצחו את השומרים ופתחו את הפתח, והם זכו להגיע אל המלך, שנתן לכל אחד מהם תפקיד בהיכלו.

(להנחות את הילדים לשמוח, לקפוץ ולקרוא
"עשינו את זה! הצלחנו! נכנסנו להיכל המלך!")

וכמובן שמאז הם כבר לא פגשו יותר שומרים שבלבלו אותם, כי אלה שלא ויתרו, הם זכו לעבוד ולהיות קרובים למלך ולעבוד בתוך ההיכל בשמחה.


דיון (5 דקות):

את המשל הזה כתב מקובל גדול מאוד, בעל הסולם.

הצעות:
מי יודע מי זה המלך במשל? (הבורא).
מה בעל הסולם רצה ללמד אותנו במשל?
שכדי להתחבר בינינו ולגלות את הבורא/את כוח האהבה, אנחנו צריכים הרבה סבלנות והתמדה, להמשיך לנסות שוב ושוב ולא לוותר.
כי מי שמתאמץ – מצליח בסופו של דבר.

[לבוגרים, בעיקר בנות, אפשר להוסיף בדיון שאלה:
איפה אתן פוגשות "שומרים" כאלה, כל מיני מחשבות שמפריעות לכן להתקרב לחברות?
(ביקורת, שיפוטיות, חוסר כוח להתגבר על ריחוק, גאווה…)]

כדי בשביל להצליח בכל דבר בחיים, בלימודים, בספורט שאני אוהב, כל דבר שחשוב לי, צריך סבלנות והתמדה, לא לוותר ולהרים ידיים.


משחק/ים (להשאיר זמן לחלק האחרון):

עכשיו נשחק משחק שדורש סבלנות ושיתוף פעולה, בואו נראה אם תצליחו להיות סבלניים ולהתאמץ (זה הדגש ולא ההצלחה).

אתגר הכוסות –
תחליטו מה האתגר, כמה כוסות.
קבוצה גדולה לחלק ל-2-3 קטנות (עדיף קבוצות קטנות ולא זוגות כמו בסרטון).
ילד אחד עומד כמו פסל, אפשר עם ידיים קדימה או לצדדים, השאר מניחים עליו כוסות ח"פ הפוכות לפי האתגר בלי שיפלו.

ציוד: כוסות ח"פ

להחזיק את הטוש –
קבוצת ילדים (2-5, תלוי בגיל ובכמות הילדים) מתקדמת מצד אחד של החדר לצד השני (אפשר גם חזרה) תוך החזקת טושים בין כל שני ילדים כשכל ילד משתמש באצבע אחת.
אסור שייפלו.
אם נפלו, חוזרים לנקודת ההתחלה.
מי שסיים מעודד את החברים.

אפשר להתחיל בזוגות, לעבור לשלשות, רביעיות וכן הלאה.

ציוד: טושים סגורים

מעבירים את הכדור (בוגרים) –
קבוצה מעבירה יחד כדור מקונוס לקונוס רחוק באמצעות מקלות מטאטא שכולם מושיטים קדימה למרכז משותף.
אם הצליחו, נותנים כדור קטן יותר.

ציוד: מקלות מטאטא כמספר הילדים בקבוצה, קונוסים, כדורי ספוג, כדורי ג'ימבורי

אפשר גם העברת כדור בזוג מאחד לשני דרך שני מקלות מטאטא ששני הילדים מחזיקים.
צעירים – כדור גדול, גדולים יותר – כדור ג'ימבורי

ציוד: מקלות מטאטא כמספר ילדי הקבוצה, כדור ספוג/ג'ימבורי

העברת כדור לצעירים –
עומדים בשורה עם זרועות שלובות בזרועות החברים שבצדדים, ואצבעות שלובות של שתי הידיים של הילד עצמו, ומעבירים את הכדור בשורה בלי להפיל.

ציוד: כדור


🔴 סיכום

כוח החברה (10-15 דקות, אפשר פה כיבוד):

מה עוזר להתמיד ולהתגבר גם כשמשהו קשה?

קליפ: https://www.youtube.com/watch?v=Cww-9LHXf1w

מה ראינו בקליפ?
הילד הצעיר מנסה לשבור בבעיטה משהו ולא מצליח.
הוא מתוסכל ואפילו בוכה אבל הוא ממשיך.
איך?
כי כל החברים מעודדים אותו עד שהוא מצליח.

למישהו יש דוגמה שחבר או חברים עודדו אותו ותמכו בו וככה הוא התגבר על קושי?
או שהוא עזר לחבר להתגבר?

סיכום:
מה לקחתי מהמפגש?


🔹 טיפים למורה 💡

(שיחכו לסיום הקריינות ולהנחיית המדריך כדי שלא יהיה מצב בעיקר אצל הבנים של דחיפות וכו'.)

לא להאריך, 6-8 היגדים יספיקו.

לא צריכים להיצמד למה שבליינאפ, אבל שימו לב להדרגתיות ולנושאים החברתיים השזורים.


🔹 דגשים חשובים ⚠️

אם תוך כדי ילד אומר שמשהו לא מעניין אותו בכלל, שלא יעמוד באף תחנה.
לא להגיד מראש כדי לא לעודד חוסר השתתפות.